Trasy spływu

Trasa nr 1

Kielcza - Żędowice - Świerkle - Zawadzkie

Wielokrotnie, na specjalne życzenie klientów rozpoczynaliśmy spływy z miejscowości położonych w górnym biegu rzeki: z Kalet czy Brusieka. Zwyczajowo jednak nasze spływy zaczynamy w Kielczy, ponieważ nawet w najbardziej upalne dni, przy niskim poziomie wody, Mała Panew od tego właśnie miejsca jest w pełni spławna. Zachęcamy do skorzystania z tej właśnie trasy, ponieważ w przeważającej części rzeka toczy swe wody przez tereny leśne, Mankamentem - a może po prostu urozmaiceniem - jest duża ilość powalonych drzew, tworzących tzw. "zwałki", oraz przeszkody inżynieryjne (jazy, młyn).

Przy przygotowaniach do spływu tym odcinkiem należy wziąć pod uwagę konieczność częstego przenoszenia kajaka i spory wysiłek fizyczny. Z tego właśnie powodu polecamy tę trasę osobom aktywnym fizycznie, dla których zmęczenie jest po prostu przyjemnością.

Miejsce spotkania: Basen Leśny Zawadzkie
Godziny spływów (weekend): 8:00 (zbiórka 15 minut wcześniej)
Długość trasy: 16 km
Czas spływu: 3,5 - 5 godzin
Przeszkody: leśne (około siedmiu), młyn Thiel, jaz Świerkle
Trasa nr 2

Zawadzkie - Zameczek Myśliwski "Malapartus" - Kolonowskie

Trasa ta to najbardziej popularny odcinek rzeki. Spływ tym odcinkiem proponujemy wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją "wielką, kajakową przygodę". Głównym atrybutem trasy jest jej wyjątkowa urokliwość i malowniczość. Rzeka - niczym wstęga - wije się pośród przepięknych lasow. Oczy cieszy bogactwo gatunków drzew - od "królowej polskich lasów" - sosny - począwszy, poprzez świerki , jodły, buki, dęby, graby i olsze, na brzozach skończywszy. Zachowując ciszę i spokój, liczyć można także na spotkanie z dziką zwierzyną, często goszczącą na brzegach Małej Panwi. Trasę urozmaicają także bunkry z II wojny światowej.

Rzeka na tym odcinku jest dość płytka, a jej średnia głębokość waha się od 0,5 do 0,8 m. Stwarza to idealne warunki do spływów dla rodzin z dziećmi, tym bardziej, że na całej trasie nie ma konieczności przenoszenia kajaków. Dla bezpieczeństwa rzeka jest oznakowana, a przeszkody na niej się pojawiające są sukcesywnie usuwane.

Miejsce spotkania:
PŁYWAMY CODZIENNIE: Kolonowskie, przystań DZIKA CHATA, ul 1-go Maja 74a
Godziny spływów: 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
Długość trasy: 12 km
Czas spływu: 2,5 - 3 godziny
Przeszkody: przy niskim stanie wody - piaszczyste łachy
Trasa nr 3

Kolonowskie - Staniszcze Małe - Krasiejów

Trasa najbardziej zróżnicowana, mające grono swoich wiernych "fanów". Pierwszy fragment przebiega w stosunkowo głebokim jarze, ściśle porośniętym drzewami.  Na tym odcinku występują liczne bystrza, które delikatnie podnoszą poziom adrenaliny. W Staniszczach Małych, po przeniesieniu kajaka obok metalowego jazu, rzeka leniwie snuje się wśród pól i łak, dając możliwość skorzystania z kąpieli słonecznych.  Mała Panew jest tu nieco głębsza (ok. 1,8 m), jednak przy niskich stanach wody, w czasie gorącego lata, nie trzeba przepychać kajaka po dnie.

Miejsce spotkania:
PŁYWAMY CODZIENNIE: Kolonowskie przystań DZIKA CHATA, 1-go Maja 74a
Godziny spływów: 9:00, 11:00, 14:00, 16:00, (17:00, 18:00 tylko do Staniszcz Małych)
Długość trasy: 12 km
Czas spływu: 2,5 - 3 godziny
Przeszkody: jaz w Staniszczach Małych
Trasa nr 4 (na specjalne życzenie)

Ozimek - Jedlice - Turawa

Ten odcinek rzeki wymaga dobrego przygotowania fizycznego i wytrzymałości. Do pokonania są dwie duże przeszkody: Ozimek - huta oraz jaz w Jedlicach. Największą trudność stanowi jednak północno-zachodni wiatr, powodujący falę "pod dziób" kajaka.
Podczas pokonywania Jeziora Turawskiego sugerujemy trzymanie się brzegu północnego, gdyż południowy jest mocno porośnięty trzciną, a wiatr często spycha w nia kajakarzy. Spływ zazwyczaj kończy się na stanicy WOPR Turawa.

Miejsce spotkania: Ozimek - wyspa
Godziny spływu (weekend): do ustalenia
Czas spływu: 4 - 10 godziny
Przeszkody: Ozimek - huta, jaz w Jedlicach