Poradnik
Bezpieczeństwo
Aby spływ kajakowy odbył się bezpiecznie należy wziąć pod uwagę charakterystykę trasy przed jej wyborem. Dostosuj trasę do swoich możliwości biorąc też pod uwagę warunki pogodowe oraz przewidywalny czas spływu. Wsiadając do kajaka obowiązkowo załóż na siebie kapok a gdy widzisz innych, mniej doświadczonych na rzece postaraj się im pomóc.
Przeszkody na rzece
Zwalone drzewa, czy mielizny dodają uroku rzece. Nie dość, że są atrakcyjnymi przeszkodami w trakcie spływu, to umilają wzrok pięknymi widokami. Sposób na ich pokonanie z uniknięciem kąpieli jest prosty: przede wszystkim zachować spokój. Koordynacja w kajaku jest bardzo ważna, sternik – osoba siedząca z tyłu- kieruje kajakiem, natomiast siedzący z przodu powinien mieć czujne oko i nadawać kierunek. Ważna jest więc współpraca. Przy mijaniu przeszkód nie należy przechylać się na boki.
Aby uniknąć osadzenia na mieliźnie i związanej z tym konieczności wyjścia z kajaka, należy obserwować rzekę i przepływać w jej ciemniejszych miejscach. W nurcie możemy trafić również na przeszkody podwodne, np. kamienie, a dostrzec je można jedynie przez zafalowaną wodę.
Takie wynaturzenia również należy omijać, gdyż – mimo że na pierwszy rzut oka nie wydają się niebezpieczne- mogą przyczynić się do wywrotki, jak i uszkodzenia sprzętu.
Wywrotka
Głównymi przeszkodami na rzece są przewalone drzewa, które mogą niedoświadczonych kajakarzy wprawić w zakłopotanie podczas wywrotki. Nie należy panikować, gdyż stan wody Małej Panwi w sezonie letnim jest niewysoki.
W takiej sytuacji powinniśmy doholować kajak do brzegu następnie pod kątem odwrócić go dziobem w stronę rzeki tak by wylała się z niego woda.
Burza na rzece
Burza jest jednym ze zjawisk, na które nikt z nas nie chce natrafić a szczególnie podczas spływu. Co robić jeśli trafi nam się taka pogoda? Na odcinku nr 2 (Zawadzkie-Kolonowskie) umieściliśmy tabliczki z numerkami i kontaktem, na które należy zwracać uwagę. Oznaczają one miejsca do których jesteśmy w stanie po was dojechać np. podczas burzy. Jeśli meta jest blisko, należy jak najszybciej zakończyć spływ.
W przypadku kiedy będziecie w połowie trasy należy skierować się ku lądowi i szukać schronienia z dala od wysokich drzew i słupów. Kucając jednocześnie maksymalnie zbliżając stopy do siebie, zniwelujemy skutek oddziaływania napięcia krokowego.
Bieganie podczas burzy nie jest zalecane z tego powodu że czynność ta wymaga stawiania dużych kroków, co powiększa napięcie krokowe w razie bardzo bliskiego uderzenia pioruna.
Co ubrać na spływ kajakowy
Większość z was na spływ kajakowy decyduje się latem, więc dobór ubioru nie stanowi jako tako większego problemu, jednak najlepiej sprawdza się odzież z elastycznego materiału. Pamiętajcie, że warto zabrać ze sobą ubrania na zmianę w razie przemoknięcia, okrycie głowy i okulary na upalne dni oraz odpowiednie obuwie do sportów wodnych bądź sandały.
Bardzo użyteczny może być również płaszcz przeciwdeszczowy w przypadku nagłej zmiany pogody.
Co zabrać na spływ kajakowy
Na spływ zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze przedmioty, ponieważ kajak ma niewielki „bagażnik”. Warto zabrać ze sobą coś do jedzenia oraz picia. Telefony, aparaty, klucze oraz pieniądze najlepiej zapakować w hermetyczne opakowania, a ubrania na zmianę w worek, żeby uniknąć przemoknięcia.
Dzieci na spływie
Zastanawiasz się, czy zabranie dziecka na spływ to dobry pomysł?
Otóż rzeka na odcinku nr 2 (Zawadzkie – Kolonowskie) jest bezpieczna i przyjemna, a każdy maluch dodatkowo dostaje specjalną kamizelkę ratunkową. Wiek dziecka nie ma właściwie znaczenia- rodzic, który sam najlepiej zna swoje dziecko, powinien bez problemu ocenić, czy maluch wytrzyma kilka godzin w kajaku. Jeden może być zafascynowany przygodą na Małej Panwi, drugi zaś znudzony. Wiele też zależy od nastawienia rodziców.
Dobrym pomysłem jest opowiadanie pociechom w trakcie spływu o zwierzętach, roślinkach i ochronie środowiska. Dzieci do 5 roku życia zmieszczą się w kajaku razem z rodzicami, natomiast nie poleca się pływania we trójkę kajakiem ze starszymi dziećmi, ponieważ zmniejsza się komfort, jak i bezpieczeństwo rozrywki. Pod koniec spływu maluchy mają sporą przestrzeń do zabawy, gry w piłkę i wielu innych atrakcji.
Dekalog kajakarza
Jesteś gościem w lesie – zawsze szanuj prawa jego mieszkańców!